Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile zarazków mieszka na klawiaturach Twoich pracowników? Myszkach od komputera? Blatach ich biurek? Telefonach, które codziennie używają? Wydawałoby się, że niewiele, ale biurka Twoich pracowników są 100 razy brudniejsze niż stół w aneksie kuchennym i do 400 razy zanieczyszczony zarazkami niż deska sedesowa!
Niemożliwe? A jednak to prawda, bo o czystość kuchni i łazienki dba się bardziej niż o czystość biurek.
To teraz pomyśl, co się dzieje, gdy do określonych biurek nie są przypisane te same osoby, tylko codziennie się zmieniają? Spożywają posiłek przy biurku, piją, kaszlą i kichają…
Jak czystość w biurze wpływa na Twoich pracowników?
Istnieją 3 ważne powody, dlaczego powinieneś zadbać o czystość w biurze.
1. Lepsza koncentracja na pracy
Dlaczego większość firm stawia na oszczędny wystrój swoich biur bez zbędnych ozdób, wybierając do pomieszczeń tylko to, co niezbędne?
Dla lepszej koncentracji.
Im większy rozgardiasz wokół, tym trudniej się skupić. Tak samo jest z czystością w biurze — jeśli wokół Twoich pracowników będzie panował bałagan, to dużą część czasu poświęcą na szukanie potrzebnych rzeczy.
Wyobraź sobie, że odbywasz z Twoimi pracownikami ważną naradę, ale okazuje się, że każdy z pracowników kładzie ważne dokumenty w innych miejscach, zamiast w jednym zbiorczym. Tracicie w ten sposób kilkadziesiąt cennych minut, by znaleźć ważny dokument.
To samo tyczy się nieopróżnionych koszy na śmieci. Jeśli będą przepełnione, to kolejne odpadki będą leżały obok kosza na śmieci, a o wypadek w pracy nietrudno.
2. Większa motywacja do pracy
Powiedz, lubisz pracować w miejscu, gdzie panuje bałagan? W pracowniczej kuchni widzisz kilkanaście nieumytych kubków, na podłodze ślady błota, a na biurkach i klawiaturach kurz? Prawdopodobnie nie. Twoi pracownicy również nie przepadają za pracą w brudzie. Może za paroma wyjątkami, ale większość ludzi woli pracować w miejscu uporządkowanym i czystym.
Dzięki czystości w Twoim biurze pracownicy mają większą motywację, by przychodzić do biura i spędzać w nim 8 godzin w ciągu dnia. Ty również wolisz przyjść do czystego pomieszczenia, gdzie wiesz, że czeka na Ciebie uporządkowane biurko niż zawalony papierami blat i zapchany kosz na śmieci.
3. Pokazujesz, że dbasz o zdrowie swoich pracowników
Jakie sprzęty są charakterystyczne w biurze? Komputery, drukarki, telefony, czyli urządzenia elektryczne, które bardzo łatwo łapią kurz, a wraz z nim w powietrzu unoszą się alergeny. Mogą powodować, że Twoi pracownicy będą mieli problemy z:
a) bólami głowy,
b) katarem siennym,
c) gardłem.
Jeśli w Twoim biurze są jeszcze dywany lub wykładziny, to w nich może pojawić się pleśń, grzyby i drobnoustroje niebezpieczne dla zdrowia Twoich pracowników.
Z czym to się wiąże? Z częstymi zwolnieniami lekarskimi. Czy warto narażać firmę na straty przez zaniedbanie czystości w biurze?
Jaką jeszcze inną korzyść uzyskasz, dzięki porządkowi w biurze?
Jeśli w Twoim biurze od czasu do czasu pojawiają się klienci, to co sobie pomyślą, jeśli zobaczą w nim bałagan?
Czystość w biurze to świadectwo Twojej firmy. Jeśli w biurze panuje rozgardiasz, to klienci tak samo odczytają działa Twojej firmy. Bałagan w Twoim biurze to sygnał, że coś niedobrego dzieje się w Twojej firmie, że nie potrafisz zapanować nad podstawową sprawą, jaką jest porządek.
Czy zrzucać obowiązek sprzątania na pracowników?
W pierwszej chwili ta myśl może wydawać się idealnym rozwiązaniem, jednak szybko się przekonasz, że spowoduje to tylko kłótnie i niesnaski pomiędzy nimi. Nie masz co się oszukiwać, że każdy z pracowników będzie sumiennie po sobie sprzątał, zwłaszcza jeśli biurka nie są przypisane do konkretnych osób.
Szybko okaże się, że pani Barbara zawsze zostawia po sobie czyste biurko, ale pani Magda niekoniecznie.
Konflikt murowany.
Jak zadbać o czystość Twojego biura i samopoczucie pracowników?
Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie i dla pracowników jest wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, która fachowo zajmie się czystością w Twoim biurze.
Taką firmą, którą możesz zatrudnić, jesteśmy my, firma DAMART.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
Posprzątać wszystkie pomieszczenia socjalne, gdzie Twoi pracownicy odpoczywają i spędzają przerwy.
Opróżnić kosze, wytrzeć kurze, zdezynfekować powierzchnie biurek, na których roi się od milionów bakterii.
Odkurzyć i wyprać dywany lub wykładziny, ale również umyć podłogi, żeby Ty i Twoi pracownicy pracowali w komfortowych warunkach.
Zadbamy też o umycie okien, żeby do biura wpadało jak najwięcej światła, bo w końcu światło dzienne jest o wiele lepsze od sztucznego.
Choć pracownicy spędzają w biurze tylko kilka godzin dziennie, to nawet ono potrzebuje regularnego sprzątania. Przerzucenie na pracowników obowiązku sprzątania wydaje się najtańszym rozwiązaniem, ale szybko okaże się kiepskim pomysłem. Firma sprzątająca zrobi to szybciej, skrupulatnej i ominą Cię konflikty wśród pracowników.
Dodatkowo pokażesz pracownikom, że zależy Ci na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu, a zadowolony pracownik, to dobry pracownik, który będzie pracował na zyski Twojej firmy.